Beata Mazurek Podróże Moje podróże małe i duże :)

Beata Mazurek Podróże
Zamek w Kórniku

Kolejny zamek w mojej kolekcji tym razem na trasie do Poznania w pobliskim miasteczku Kórnik.

Jest to jeden z zameczków, który z czystym sumieniem mogę polecić do zwiedzenia.

Muzeum w Kórniku od 1 marca otwarte jest: od wtorku do niedzieli: 10.00-16.00/17.00 , w poniedziałki muzeum nieczynne

ceny biletów:
normalny   – 14 zł
ulgowy       – 7 zł
rodzinny    – 30 zł
(rodzice + dwoje dzieci do 18 roku życia)

i to czego osobiście nie znoszę, dodatkowa opłata za fotografowanie – 10 zł

 

HISTORIA ZAMKU – test zaczerpnięty z http://www.bkpan.poznan.pl/

Początki zamku kórnickiego sięgają średniowiecza, kiedy właścicielami Kórnika byli Górkowie – znana rodzina możnowładców wielkopolskich.

Murowana siedziba Mikołaja Górki (zm. 1439), wzniesiona na drewnianych palach, została ukończona ok. roku 1430. Składała się z dwóch równoległych skrzydeł, wieży przy narożniku północno-wschodnim, bramy wjazdowej od strony południowej i prowadzącego do niej drewnianego zwodzonego mostu.

Ostatni z rodu Górków, Stanisław, rozbudował zamek przez dobudowanie od północy nowego skrzydła. W tak zmodernizowanej siedzibie przyjmował Henryka Walezego spieszącego na koronację do Krakowa w roku 1574.

Dobra kórnickie były później w posiadaniu Czarnkowskich, a od roku 1610 – Grudzińskich. W 1623 gościł w zamku król Zygmunt III Waza z żoną i królewiczem Władysławem.

 

W 1676 roku majątek został sprzedany Zygmuntowi Działyńskiemu. W rękach tego rodu Kórnik znajdował się aż do roku 1880. W tym czasie Zamek przebudowano dwukrotnie.

W ciągu trzech ćwierci XVIII wieku Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka przekształciła swoją siedzibę w rezydencję barokową. Dobudowała od strony północnej dwa ryzality z kopulastymi dachami i szczytem pomiędzy nimi, nowy murowany most i reprezentacyjny dziedziniec z trzema oficynami. Od strony południowej założyła ogród francuski.

Ostatnią przebudowę zamku przeprowadzono w pierwszej połowie XIX wieku. Jej inicjatorem był ówczesny właściciel zamku Tytus Działyński, znany patriota, uczestnik powstania narodowego z lat 1830-31, wydawca źródeł historycznych do dziejów Polski.

Projekt przebudowy zamku wykonali dla niego architekci włoscy działający w Polsce: Antonio Corazzi (1792-1877) i Henrico Marconi (1792-1863) oraz architekt niemiecki – Karl Friedrich Schinkel (1781-1841).
Prace budowlane przeprowadzono w latach 1843-61 w oparciu o projekt Schinkla, wprowadzając jednak do niego, na życzenie właściciela, wiele istotnych zmian, które nadały zamkowi charakter malowniczej budowli obronnej.

 

W zmodernizowanym zamku Tytus Działyński stworzył rezydencję rodzinną i umieścił w nim gromadzoną przez siebie wspaniałą bibliotekę pełną starych druków, map i rękopisów (polskich lub z Polską związanych), a także zbiór pamiątek narodowych. Przy przebudowie korzystano z usług miejscowych rzemieślników, głównie kórnickich, a także z Poznania i okolicznych miasteczek.

Wnętrza otrzymały nowy wystrój – ozdobne, historyzujące portale drewniane, sztukaterie i posadzki. Sień, reprezentacyjne wnętrza jadalni i Sali Mauretańskiej zostały pokryte drewnianym stropem – w dwóch pierwszych pomieszczeniach kasetonowym. Część pomieszczeń ma sufity zdobione sztukateriami, inne posiadają sklepienia ostrołukowe. Na parterze mieszczą się dawne pokoje mieszkalne, m. in. apartamenty właściciela zamku, pokój pani domu, salon i sala jadalna. Na piętrze znajduje się duża sala muzealna, a także biblioteka i pokoje gościnne używane obecnie jako pomieszczenia biblioteczne i pracownie naukowe.

 

Wnętrza – więcej na ten temat znajdziecie tutaj 

 

Zamieszam tylko garstkę zdjęć z wnętrz zamkowych

 

 

1. SIEŃ

 

 Na czas zwiedzania otrzymujemy kapcie, które należny zdjąć schodzą z I pięta w obawie przed ześlizgnięciem i pobiciem tego lustra 😉

2. POKÓJ WŁADYSŁAWA ZAMOYSKIEGO

3. POKÓJ GENERAŁOWEJ

4. SALON

6. CZARNA SALA

7. JADALNIA

9. POKÓJ MARII ZAMOYSKIEJ

10. ZAKĄTEK MYŚLIWSKI

11. SALA MAURETAŃSKA

 

12. Skarbczyk pamiątek rodzinnych

13. Apartament gościnny

14. HALL I PIĘTRA

Schody

 

 

Zaraz przy zamku znajduje się Kórnickie  Arboretum, które możemy zwiedzić za 6 zł (ulgowy 4 zł).

Szału nie ma, ale miło było zjeść w nim kanapki z widokiem na zamek i sfotografować go z drugiej bardzo uroczej strony.

Polana edukacyjna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie