Beata Mazurek Podróże Moje podróże małe i duże :)

Beata Mazurek Podróże
Zamek Kieżmarski – Słowacja

Kežmarok leży na północy Słowacji, w malowniczym otoczeniu Spisza pod Wysokimi Tatrami. Zamek Kieżmarski jest jedynym całkowicie zachowanym zamkiem Spisza.

Kompleks zamkowy miejskiego typu powstał w celu obrony miasta w 1463 roku na rozwalinach średniowiecznej osady Svätá Alžbeta. Najstarszy kształt grodu, jaki zaprojektowali Imrich i Ján Zápoľscy, miał charakter gotycki. Teraźniejszy, w większości renesansowy wizerunek zamek Kežmarok otrzymał po długotrwałej, kilkuetapowej przebudowie w latach 1572 – 1624.

Budynki na dziedzińcu otrzymały renesansowe arkady, pompatyczne sale na piętrze – ozdoby w postaci naściennych malowideł

 

 

a wnętrze kaplicy zamkowej zostało odnowione w stylu wczesnego baroku.

Jak większość zamków ten również posiada wieżę z której rozpościera się widok na otaczające go miasteczko.

Zamek zasłynął historycznym wyczynem damy Beaty Laski, która w 1565 roku wyruszyła w towarzystwie kilku mieszczan z Keżmarku na wycieczkę do niedalekich gór Śnieżnych, dziś nazywanych Tatrami. Kiedy księżna po trzech dniach wróciła znad stawu Zelené pleso do domu, rozgniewany małżonek pan Albert Laský za karę uwięził ją w wieży zamkowej, gdzie w okropnych warunkach trzymał ją przez długich sześć lat. Jedynym zmiłowaniem dla nieszczęsnej księżnej były dwa małe okna, jedno z widokiem na umiłowane góry Śnieżne, drugie na podawane jedzenie.

W 1931 roku w części kompleksu zamkowego otworzono pierwsze ekspozycje muzeum regionalnego. Po generalnym remoncie zamku w latach  1962 – 1985 zbiory muzealne poszerzyły się, a aktualnie zwiedzający mogą sobie obejrzeć kilka ekspozycji –  wystawy poświęcone archeologii, historii, etnografii oraz sztuce.(do obejrzenia jest na prawdę wiele, wybrałam z kolekcji garstkę zdjęć)

Źródło tekstu: Dajama

Zwiedzający wpuszczaniu są co godzinę, w trakcie czekania na swoją kolej warto zwiedzić okalające zamek miasteczko.

Podsumowując – co do samego zamku nie jest to mój ulubiony klimat, natomiast samo zwiedzanie, ekspozycje i przewodnik są godne polecenia :)

http://www.kezmarok.com/

One Response to Zamek Kieżmarski – Słowacja

  1. Pingback: Kieżmark (Kežmarok) | Beata Mazurek Podróże

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie