Beata Mazurek Podróże Moje podróże małe i duże :)

Beata Mazurek Podróże
Muzeum Żydowskie – Józefów – Praga

Józefów jest to dzielnica Pragi często odwiedzana przez turystów. Znajdują się tu głównie synagogi, ponieważ była to kiedyś dzielnica żydowska.

Bilety możemy kupić na tzw. Żydowskie Muzeum w Pradze, które  obejmuje:Synagogę Maisela, Synagogę Pinkasa, Synagogę Hiszpańską, Synagogę Klausa, Stary Cmentarz Żydowski i Salę obrzędów – koszt za dorosłą osobę 300czk

Osobno możemy dokupić bilet na Synagogę Staronową, której koszt wynosił chyba 200czk.

Myślałam, że zwiedzenie całego muzeum będzie wycieczką na cały dzień, jednak synagogi okazały się mało interesujące więc uwinęliśmy się w kilka godzin.

W każdej z nich był zakaz fotografowania, postanowiłam jednak go złamać, oczywiście zdjęcia robione bez flesza aby nie wpłynąć szkodliwie na okazy. Nie obyło się bez zwracania uwagi i udawania, że nie widziałam o zakazie, ale  jedynie w Synagodze Hiszpańskiej się to opłacało.

Pierwszą Synagogą jaką możemy zwiedzić jest Synagoga Klausa. Znajduje się w niej podzielona na dwie części stała wystawa „Tradycje i obyczaje żydowskie, część I„. Pierwsza część znajduje się w nawie głównej i prezentuje eksponaty związane ze znaczeniem synagogi i poszczególnych świąt żydowskich. Druga część jest umieszczona na krużgankach i prezentuje eksponaty związane z życiem codziennym żydowskiej rodziny i obyczaje związane z narodzinami, obrzezaniem, bar micwą, ślubem, rozwodem i żydowskim gospodarstwem domowym. – tekst zaczerpnięty z Wikipedii.

Kolejną jest Synagoga Maisela,

ze stałą ekspozycją poświęconą historii morawskich i czeskich Żydów od początków osadnictwa do emancypacji w XVIII wieku. Na wystawie nazwanej Dzieje Żydów w Czechach i na Morawach od początku aż po emancypację w XVIII w., można obejrzeć m.in. srebrne przedmioty sakralne i stare dokumenty. – tekst zaczerpnięty z Wikipedii.

Następna była Sala obrzędów, którą Karaluh uznał za najciekawszą.

Niestety nie potrafię wyodrębnić zdjęć z tych miejsc, właściwie nie było tam nic po za Torami, wskaźnikami do Tor i świecznikami :)

Zwiedzanie polecam jedynie entuzjastom judaizmu.

Ciekawą natomiast była Synagoga Hiszpańska z ekspozycją poświęconą historii czeskich i morawskich Żydów od XVIII wieku do 1945 roku, częścią zbiorów były srebra z morawskich i czeskich synagog.

Oczywiście ekspozycje były tak samo nudne jak w pozostałych, ale sama Synagoga robiła wrażenie.

Zawiedzeni i znudzeni tym co zastaliśmy postanowiliśmy z dostępnych miejsc zwiedzić jeszcze jedynie Stary cmentarz Żydowski,

który lepiej wygląda na zdjęciach niż w rzeczywistości i którego niestety nie da się zwiedzić indywidualnie, trzeba wykupić bilet na całe muzeum żydowskie.

Podsumowując, jak już wcześniej pisałam, miejsce to jest przeznaczone dla entuzjastów. Typowy turysta będzie się tam zwyczajnie nudził.

Mapka obiektów:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie